Tehnoloogia on imelik loom. Mõned asjad võivad püsida aastakümneid põhimõtteliselt muutumata ja teisi asju vahetatakse väga tihti uuemate lahenduste vastu välja.
Kui me mõtleme kaua kestnud tehnoloogiast, siis ei saa tähelepanuta jätta sellist lihtsat asja nagu e-mail. Kuigi tänapäeval inimesed sõpradega suhtlemiseks kasutavad igasuguseid telefoni ja instant messaging äppe jms. siis ärimaailmas on e-mail endiselt kõrgel kohal. Selle olemasolu ja kasutamisvõimalus on nii iseenesest mõistetav, et meile ei tule meeldegi, et tegemist on tehnoloogiaga, mis on üle 50 aasta vana. Tõepoolest... meie, kui liigi ajalooga võrreldes on 50 aastat väga tühine aeg aga IT arengu seisukohapealt on tegemist ikka väga pikka ajaga. Ajapikku on küll e-maili kasutamine läinud mugavamaks (ja ilusamaks) aga baastehnoloogia, mis e-maili kasutamist võimaldab, ei ole teinud eriti suuri hüppeid edasi. On küll igasugu tooteid, mis lubavad "e-maili asendada" (näit. Fleep) aga need ei ole nii laialdaselt vedu võtnud, et e-mailist niipea lahti võiks saada.
Kui rääkida aga mineviku tehnoloogiatest mida laialdaselt enam ei kasutata, siis Internetiga seoses tuleb kohe meelde vana hea dialup. Kuigi tegemist päris välja surnud tootega ei ole, kasutatakse seda ikkagi väga vähe. Nooremad inimesed ei pruugi isegi teada mis asi see dialup on... vanadele kaladele meenub kohe kus noorena sai 56K modemiga netti mindud. Ja oh seda kiirust... vahel oli selline tunne, et sa võid enne vanadusse surra kui leht ära laeb. Dialup ühendus lasi su modemil helistada dialup teenuse numbril ja selle kaudu said sa siis netti... kuna nooremate inimeste jaoks ei pruugi see 56kbit/s kiirus midagi tähendada siis võrdluseks võime võtta 12mb/s kiirusega lairiba ühenduse... mis oleks siis üle 200 korra kiirem (jah... dialup on nii aeglane). Eestis vist enam dialup-i ei pakuta (ei oska kindlalt öelda) aga USA-s näiteks pidavat üle 2 miljoni inimese veel AOL tellimust omama.
No comments:
Post a Comment